SPIN Day w Lublinie

powiększ

Co łączy Fundację Art of Science, Centrum Nauki Kopernik i zachmurzenie? Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który po raz pierwszy będziemy obchodzić 10 listopada. W Polsce do wspólnego świętowania zaprasza 29 instytucji zrzeszonych w SPiN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka). Wśród nich znalazła się Fundacja Art of Science działająca w Lublinie.

Fundacja Art of Science prowadzi aktywną działalność od 2013 roku. Jej celem jest szerzenie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży. Fundacja realizuje projekty i działania naukowe. Aby lepiej promować naukę lubelska fundacja zaprasza uczestników do pracowni LabKIT na SPiN Day, który odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki.

W ramach obchodu tego dnia w lubelskiej fundacji przygotowaliśmy szereg atrakcji. Zaplanowaliśmy między innymi prezentację wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku.

Mogli w nim wziąć wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie ogromnej liczby osób, żyjących w bardzo różnych geograficznie miejscach. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu podmiotów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.